
Ekologia
Nie należy zapominać o ekologicznym aspekcie stosowania drewna. Ekologia wiąże się ściśle z potrzebami człowieka i jego oczekiwaniami wobec otaczającego go świata, a zarazem z osiągnięciami nauki i poszerzaniem wiedzy i świadomości społecznej.

Dom ekologiczny
Dom ekologiczny to taki, w którym wszystkie składniki, począwszy od jego budowy, poprzez cały okres użytkowania, będą miały minimalny wpływ na środowisko.

Naturalnie i zdrowo
Drewno ma wysokie walory estetyczne, wpływa również bardzo pozytywnie na samopoczucie. We wnętrzach panuje korzystny mikroklimat. Drewno niesie najniższy ślad węglowy w porównaniu z innymi materiałami budowlanymi. Do produkcji drewna nie są wymagane wysokoenergetyczne paliwa kopalne, jak w przypadku cegły, stali czy plastiku. Dom drewniany jest zatem zdrowy i przyjazny dla środowiska i jego mieszkańców

Budownictwo odpowiedzialne społecznie i środowiskowo
Współczesne społeczeństwo musi zadbać o to, by przyszłe pokolenia mogły cieszyć się pięknem i bogactwem natury. Dlatego bardzo ważne jest byśmy racjonalnie gospodarowali zasobami naturalnymi, ograniczali emisję gazów cieplarnianych oraz zmniejszali ilości środków chemicznych w naszym, codziennym życiu. Budownictwo ekologiczne realizując powyższe wyzwania, w pełni wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju.
EKOLOGICZNIE – NOWOCZEŚNIE – PRZYSZŁOŚCIOWO

Trwałość budownictwa drewnianego
Trwałość każdego obiektu jest pochodną wielu czynników. Często przyjmuje się, że o czasie użytkowania wytworu ludzkiej działalności decyduje naturalna trwałość zastosowanych materiałów. To oczywiście ważny, ale tylko jeden z wielu czynników decydujących o trwałości konstrukcji. Konieczny jest projekt, w którym zadbano o zastosowanie właściwych, zweryfikowanych w praktyce rozwiązań konstrukcyjnych.

Czas budowy domu drewnianego
Czas budowy domu drewnianego to około 2-3 miesięcy, tymczasem dom betonowy to nawet 12 miesięcy budowy. Konieczność oczekiwania na wiązanie betonu, uzbrojenie, dodatkowe starzenie się fundamentów i zupełnie inne przygotowanie placu budowy, niejako determinują wydłużenie terminu i tym samym wyższe koszty. Czas jest więc niewątpliwą zaletą domów drewnianych i ma niebagatelny wpływ na rosnącą popularność tych właśnie konstrukcji.

Energooszczędność
Drewno samo w sobie jest świetnym izolatorem, a domy z drewna są łatwe do ogrzania. Niski współczynnik przenikalności ciepła gwarantuje, że jest w nich ciepło zimą, a chłodno latem. Ściany stanowią neutralną przegrodę i nie kumulują w sobie energii cieplnej ani z zewnątrz, ani z wewnątrz budynku. Dzięki temu zimą ogrzewamy tylko powietrze w pomieszczeniach domu, nie tracąc energii na ogrzewanie ścian, jak w przypadku techniki murowanej. Dom drewniany – 60% oszczędności energii.

Niskie koszty realizacji inwestycji
Za domami drewnianymi przemawiają koszty, które w tym przypadku są zdecydowanie niższe. Nie chodzi zatem o sam czas budowy, ale również o koszty materiałów, zdecydowanie szybsze wykonanie konstrukcji oraz możliwości prefabrykacji. Szacuje się, że drewniana konstrukcja pozwala zaoszczędzić nawet do 40% środków w stosunku do konstrukcji betonowej a w utrzymaniu jest tańsza o ok. 70%. Cena jest dla wielu osób wyznacznikiem i głównym argumentem i tutaj znowu domy drewniane mają ogromną przewagę nad betonowymi. W Polsce coraz więcej osób interesuje się budową domu drewnianego. Chociaż początkowo wydawałoby się, że nie jest to opłacalne rozwiązanie, zwłaszcza w naszym klimacie, w istocie taki dom może stanowić bardzo ciekawą i co istotna dość ekonomiczną propozycję, a jeśli uwzględnimy jeszcze estetykę, wybór jest wręcz idealny.

Zalety budynków drewnianych
Drewniana konstrukcja budynków oparta o drewno ma liczne zalety. Jest to przede wszystkim bardzo szczelna i tym samym ciepła zabudowa. Stosowana jest ona w Kanadzie oraz w krajach, gdzie bardzo niskie temperatury zimą wymagają dobrej izolacji. Sucha zabudowa wynika z faktu, że drewno jest dosyć dobrym izolatorem. Zimna konstrukcja betonu powoduje, że wewnątrz słabo wentylowanych budynków często powstają grzyby. Wewnątrz budynku drewnianego raczej się to nie zdarza.

Nie tylko drewno
Coraz większym zainteresowaniem cieszą się inne materiały naturalne wykorzystywane w budownictwie ekologicznym, jak: kamień, glina, słoma, juta, trzcina, len.
GDY TRADYCJA SPOTYKA SIĘ Z NOWOCZESNOŚCIĄ
GALERIA








